Mere adaptacije na klimatske promene stvaraju uslove za otporniju poljoprivredu

Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode, naziv je stručne obuke za savetodavce iz poljoprivrede koja je odžana u Braneškom polju. Učesnici obuke su se upoznali sa merama adaptacije na klimatske promene, načinima poboljšanja mikroklimastkih uslova u objektima za držanje životinja, kao i načinom organizacije i saradnje u vidu Agrotehničkog centra – mašinskog prstena koji posluje u okviru našeg privrednog društva.
Teorijski deo održan je u Inovacionom biznis centru na Zlatiboru, a praktični na demonstracionoj parceli u Braneškom polju u selu Šljivovica koji su predvodili prof. dr Dragan Terzić i dr. Ranko Koprivica.
Demonstracija mera adaptacije na klimatske promene obuhvatila je:
- Postavljanje podzemnog navodnjavanja
- Odvodnjavanje/drenaža zemljišta
- Podrivanje
- Mašinska aplikacija krečnog materijala
- Setva leguminoza bez obrade/usejavanje travnjaka
- Ubrzano konzervisanje kabaste hrane
- Demonstracija aktivnosti na uređenju poljskih puteva
- Upotreba solarne energije u poljoprivredi
- Brza analiza kabaste hrane
- Demonstracija Agrotehničkog centra
“Eko agrar i Opština Čajetina su svojim delovanjem prepoznati i prihvaćeni kao partner, kao kadri da odgovorimo na zahteve Projekta i da budemo partneri na ostvarenju zacrtanih ciljeva. Ovde smo videli deset različitih mašinskih operacija, odnosno preporuka koje bi trebalo da budu alati, odnosno reakcija na ove elementarne nepogode.”, rekao je direktor PD „Zlatiborski Eko-agrar“ Marko Marić.
Obuku je prošlo 40 savetodavaca u okviru projekta koji finansira Evropska Unija, a sprovodi Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivrede (FAO) sa Ministarstvom poljoprivrede i ostalim partnerima.
Modul je deo Godišnjeg programa usavršavanja savetodavaca za 2025. godinu na temu “Klimatske promene u brdsko-planinskim područjima – Primena mera prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove i modeli organizacije i saradnje” pripremljen u saradnji sa Zlatiborskim Eko agrarom.