
JP „Gold gondola Zlatibor“ dobitnik je nagrade za doprinos razvoju lokalne zajedince i civilnog društva „Award for the development of local self – government and coummunities (company)“ koju dodeljuje kompanija Diplomacy&Commerce. Pored toga što se bavimo turizmom, trudimo se da aktiviramo sve naše resurse u cilju promocije lokalne zajednice i svega onoga što imamo, poručila je direktorka Gold godnole, Bojana Božanić, na dodeli nagrade u Beogradu.
Zlatibor je prepoznat kao simbol inovacije i napretka u turizmu, a Gold gondola, pored epiteta najduže na svetu, kontinuirano privlači nove investicije od značaja za opštinu i regiju. Za samo nekoliko godina Gondola je postala prepoznatljiva po svojoj misiji da bude pokretač modernog turizma i očuvanja autentičnosti Zlatibora, unapređujući ga u duhu novog vremena i potreba modernog, održivog turizma i lokalne zajednice kao baze za stvaranje izvrsnosti.
„Gold gondola se trudi da stalno pomera granice u aktiviranju različitih usluga, proizvoda i sadržaja uz lokalnoj zajednici, a posebno što se tiče saradnje sa ženama preduzetnicama. Mi smo u isto vreme pokretač modernog turizma na Zlatiboru i čuvari autentičnog dela Zlatibora. Spajamo modernu potražnju sa prirodom i onim što je autentično. To što Gold gondola radi svakodnevno u lokalnoj zajednici se vidi kroz to što smo mesto susreta i spajanja, kao i mesto gde se povezuju lokalni sadržaji, proizvodi i usluge u lep turistički proizvod koji je vrlo prijemčiv za naše turiste. O tome govore i brojke jer stižemo do milionitog putnika za nekoliko dana. Ova nagrada ukazuje da, pored toga što se bavimo turizmom, trudimo se da aktiviramo sve naše resurse u cilju promocije lokalne zajednice i svega onoga što imamo.“, rekla je Božanić.
Saradnja sa preduzećima, lokalnim vlastima, nevladinim organizacijama i udruženjima građana čini ključni element u poslovanju našeg preduzeća, prepoznajući važnost sinergije u svakom aspektu svog rada. Ovaj pristup omogućava zajedničko rešavanje lokalnih problema, stvarajući uslove za dugoročni napredak i održiv razvoj.
Korišćenje lokalnih resursa, kao što su radna snaga, materijali i usluge, pozitivno utiče na ekonomsku situaciju, stvarajući nova radna mesta i smanjujući migraciju ka većim urbanim centrima. Gold gondola aktivno sarađuje sa lokalnim preduzetnicima, nabavljajući proizvode i usluge od lokalnih dobavljača. Ovaj pristup podržava rast malih i srednjih preduzeća, čime se dodatno podstiče ekonomski razvoj regije i postavljaju standardi za buduće inicijative.
Povećan broj turista i investicija, kao i unutrašnje migracije i rast broja stanovnika tokom turističke sezone, direktno su vidljivi kroz rast broja zaposlenih u sektoru usluga, kao i otvaranja novih preduzeća koja zadovoljavaju potrebe turista. Raste potreba za radnicima u ugostiteljstvu, transportu, trgovini i drugim povezanim industrijama.
Dok iz brojnih manjih opština u unutrašnjosti Srbije mladi odlaze trbuhom za kruhom u potrazi za boljim životom a sela odumiru, Opština Čajetina prkosi tim statistikama. Veliki broj ljudi zajedno sa svojim porodicama doseljavaju se zbog posla i opšteg kvaliteta života, a Čajetina je jedina lokalna samouprava koja u ovom delu Srbije razvija sistem predškolskog obrazovanja u seoskim sredinama. Sa čak osam vrtića u selima Zlatibor ne mora da dokazuje da postaje jedna od poželjnijih destinacija za život.
Dok se pod nazivom „Novi Zlatibor“ planira izgradnja novog kraka gondola do Pribojske banje, kao i sadržaji na vrhu planine, Gondola postaje jedinstven primer javnog preduzeća koje stalno pomera granice saradnje sa lokalnom zajednicom, pre svega sa ženama preduzetnicama.