DruštvoIstaknute vesti

Veliki jubilej hrama u Čajetini: 135 godina bogoslužbenog života

Povodom velikog jubileja, 135 godina postojanja Hrama Svetog arhangela Gavrila u Čajetini, objavljena je monografija pod nazivom „Nebeska sila Svetog arhangela Gavrila – 135 godina bogoslužbenog života čajetinskog hrama“. Izdanje, koje potpisuje penzionisani pukovnik Stevica S. Karapandžin, donosi dragocenu hroniku verskog, istorijskog i kulturnog života ovog kraja kroz više od jednog veka.

Promocija monografije biće održana 25. jula u porti crkve, nakon večernje službe, dok je za dan ranije, 24. jula, zakazano otvaranje izložbe „135 godina sabornosti“, autorke Snežane Đenić. Jubilej će biti krunisan svetom liturgijom na praznik Svetog arhangela Gavrila, 26. jula.

Monografija, koju zajedno izdaju Crkvena Opština Čajetina i Biblioteka Ljubiša R. Đenić ne osvetljava samo bogoslužbeni život hrama, već i širi istorijski kontekst, od rimskih vremena i Ilira, do savremenih izazova i čuda koja se danas vezuju za ovu svetinju.

Autor se oslanja na dva ključna letopisa čajetinskih paroha, počev od prvog, iz 1979. godine, koji su pisali protonamesnik Slobodan Ratković i bibliotekar Ljubiša R. Đenić. Sadržaj je upotpunjen arhivskim dokumentima i zapisima svih čajetinskih sveštenika, uključujući i savremene parohe Petra Lazića i Milana Mijailovića.

U monografiji se detaljno prikazuje i arhitektura hrama, koji je podignut u duhu raške škole. Prvobitna građevina osvećena je 1892. godine, naknadno je dograđivana, uključujući i sadašnji zvonik iz 1963. godine, a zatim je pre par godina renovirana, oslikana, postavljen je novi ikonostas… Posebno mesto zauzima i priča o darovima kraljevske porodice Obrenović, među kojima se ističe srebrni putir kraljice Natalije.

Vekovni značaj ovog hrama ogleda se i u njegovoj ulozi u životima generacija — od masovnih saborovanja i crkvenih slava, do prikupljanja ostataka mučenika iz jame Cerovo, što je 2017. godine, nakon decenija ćutanja, pokrenula Opština Čajetina, a po svedočenju speleologa otac Petar Lazić je prvi sveštenik na teritoriji Srbije koji je bio u jami.

Monografija svedoči i o nedavnom čudu mirotočenja, koje su zabeležile učenice čajetinske osnovne škole na Savindan ove godine. To je znak, kako autor navodi, da je hram i dalje živa svetinja u kojoj se vera prenosi s kolena na koleno.

Svedočanstva, istorijske činjenice i lične priče utkane su u ovo izdanje koje ima i važno kulturološko značenje za opštinu Čajetina i ceo zlatiborski kraj. Monografija ne samo da beleži prošlost, već potvrđuje da je crkva i danas centar duhovnog i narodnog sabiranja, mesto na kojem se sabira i pamti, moli i gradi.

Povezani tekstovi

Back to top button