DruštvoIstaknute vesti

Čajetina započela obuke korisnika u projektu „Kompostiramo na terenu“

Ovaj projekat ne samo da podstiče svest o zaštiti životne sredine, već doprinosi boljem upravljanju prirodnim resursima i poboljšanju kvaliteta životne sredine u opštini Čajetina.

U okviru projekta „Kompostiramo na terenu“, Komunalno javno preduzeće „Zlatibor“ je zajedno sa edukatorima iz Edukativnog centra „Zelena oaza“ iz Kučeva organizovalo praktičnu obuku korisnika kako bi na najbolji način mogli da iskoriste ovu ekološku praksu i doprinesu očuvanju prirode.

Za te namene Komunalno javno preduzeće „Zlatibor“ Čajetina nabavilo je 500 mini kompostera koji će biti distribuirani domaćinstvima u naseljenom mestu Čajetina tokom aprila.
Prema rečima Vere Blagojević, rukovodioca Komunalne službe KJP „Zlatibor“, ovo je druga faza projekta koju je opština Čajetina pre dve godine započela, najpre podelom zelenih i plavih kanti domaćinstvima i stambenim zajednicama:
„U ovoj fazi se iz dosadašnjih zelenih kanti, odnosno iz mešanog otpada izdvaja otpad od hrane, odnosno otpad koji se može tretirati i u samom domaćinstvu putem urbanog kompostiranja. To su prvenstveno ostaci od voća i povrća, pepeo od drveta, zatim zeleni otpad od košenja dvorišta, uređenja cvećnjaka… Proces kompostiranja traje od tri do šest meseci, nakon čega korisnici imaju gotov kompost, odnosno hranivo za bašte i cvećnjake koje im služi za oplemenjivanje kvaliteta zemljišta“.

Korist od urbanog kompostiranja je što se proces reciklaže završava na mestu nastanka otpada. Udeo biorazgradivog otpada, odnosno otpada iz kuhinje i zelenog otpada učestvuje od 40 do 50 odsto u ukupnoj masi komunalnog otpada, tako da ukoliko se sve reciklira na mestu nastanka otpada, taj otpad ne dospeva na deponiju.

„Mi ih obučavamo kako da u svojim domovima na što lakši način primarno odvajaju otpad koji nastaje u kuhinji i u baštama, i da taj otpad kompostiraju. Proces kompostiranja je jednostavan, mešaju se zelena i braon masa, odnosno masa bogata azotom i ugljenikom. Posle tri do šest meseci dolazi do sazrevanja komposta, koji se, potom, kao prirodno đubrivo koristi po potrebi. Ovi komposteri su kombinacija takozvanih termalnih kompostera i onih sa dobrim provetravanjem, tako da su korisnici opštine Čajetina dobili kvalitetne i najbolje kompostere, kaže Slobodan Stokić, iz Edukativnog centra „Zelena oaza“.
Prvi korisnici su veoma zadovoljni što će biti u mogućnosti da dosadašnji otpad kvalitetno iskoriste:
„Meni će dosta značiti jer imam dosta otpada u domaćinstvu koje je do sada išlo u zelenu kantu, a taj otpad možemo da odvojimo za nešto korisno. S obzirom da imam cveće i baštu taj kompost ću koristiti kao đubrivo, kaže Danka Nikolić, meštanka Čajetine.
Projekat takođe ima značajnu obrazovnu komponentu, jer uključuje i škole kao što je Osnovna škola „Dimitrije Tucović“, koja je aktivno uključena u eko-programe i koja omogućava učenicima da se upoznaju sa procesima upravljanja otpadom i važnosti recikliranja. Obuka i praktična primena kompostiranja u školi pomažu deci da nauče važne ekološke veštine koje će im biti korisne i u svakodnevnom životu.

„S obzirom da naša škola ima kuhinju, ostaje nam puno biološkog otpada, a takođe imamo trave i lišća, kao i voćnjak u dvorištu škole, tako da sada imamo mogućnost da kompostiramo i da praktično deci pokažemo kako oni to mogu da primene u svojim domaćinstvima, kaže Zorica Milosavljević, nastavnica biologije, koja već godinama sa kolegama promoviše temu vezanu za pravilno upravljanje otpadom kroz međunarodni program eko-škola u koji su uključene sve škole na teritoriji opštine.

Povezani tekstovi

Back to top button